Dlaczego na basenie ?

Zajęcia dla niemowląt czy warto? Dlaczego właśnie zajęcia na basenie. ?

W pierwszych latach życia dziecko rozwija się najintensywniej .

Zajęcia dla niemowląt cieszą się coraz większą popularnością.
Łatwy dostęp do wiedzy traktującej o wszechstronnym rozwoju dziecka stał się powszechny dzięki szkołom pływania, sztuk walki, klubów piłkarskich i sportowych.
 Bez większego znaczenia jest z jakiej formy aktywności korzystamy.

Czy jest to szkoła pływania, czy inna forma zajęć dla niemowląt, wszyscy fachowcy są zgodni co do jednego.
W pierwszym okresie życia dziecko rozwija się najintensywniej.
 Mówiąc ściślej najintensywniej i najszybciej rozwija się układ nerwowy.
Jego przyrost ilościowy i jakościowy zależy od stymulacji dziecka w okresie od urodzenia, przez okres niemowlęcy, po niemowlęcy aż do około 5-6 roku życia.
W późniejszym okresie następuje już głównie doskonalenie zasobów, w które zostało wyposażone dziecko w pierwszym okresie życia.

Niewiele jednak jest aktywności fizycznych, które tak wszechstronnie, i bezpiecznie rozwijają dzieci , jak zajęcia na basenie.

Dlaczego właśnie basen?

Zajęcia dla niemowląt i małych dzieci na basenie można rozpocząć już od 3 mc życia ( czasem wcześniej).
W naszym mniemaniu wyższość tych zajęć nad innymi polega na tym iż środowisko wodne wymusza na dziecku zupełnie inny sposób reagowania niż w środowisko lądowe.

Dzieje się tak głównie dlatego, że na co dzień układ nerwowy przyzwyczajony jest do grawitacji oraz do trwałego podporu (tzn. ciało dziecka łapie równowagę opierając się o podłogę lub inne ciała stałe).

Woda  poprzez swoje falowanie i wyporność znosi te właściwości i zmusza niemowlę i małe dziecko do wypracowania nowych sposobów radzenia sobie w sytuacji trudnej.
(W ten sposób kształtuje równowagę, która wraz z poprawą czucia głębokiego  mięśni, wpływa na koordynację ruchową. 

Zajęcia dla niemowląt na basenie mają również nieoceniony wpływ  na rozwój sfery intelektualnej i emocjonalnej dziecka. Jednak te sfery z powodzeniem można rozwijać również za pomocą form aktywności dostępnych na stałym lądzie.

Środowisko wodne jest naturalnym środowiskiem dla niemowląt dlatego stanowią dodatkowy atut. Maluchy chętnie pluskają się i bawią jednocześnie wszechstronnie się rozwijając .

Każda znana nam Szkoła Pływania dla niemowląt i małych dzieci korzysta nie tylko z walorów samej wody, co również szerokiej gamy kolorowych pomocy i przyborów, które stanowią świetnie uzupełnienie do stymulacji wszystkich zmysłów Malucha.

Nie od razu Rzym zbudowano.

Oswajanie z wodą i nauka wymaga czasu warto aby ją traktować jak rekreację i nastawić się na kilkuletnią współpracę. Tylko takie podejście pozwoli w przyszłości uzyskać pełną satysfakcję z efektów zajęć na basenie.

Nauka pływania to etapy zależne od zdolności i dojrzałości dziecka.

W pierwszym okresie oczywistym jest iż nie tyle uczymy pływać, co adaptujemy dzieci (oswajamy) ze środowiskiem wodnym.
Nauka pływania przychodzi nieco później (około 3-4 roku życia w zależności od dojrzałości dziecka) i jest naturalną kontynuacją zabawy w wodzie.

Pamiętajmy jednak, że zajęcia dla niemowląt to tylko część aktywności dziecka i warto pamiętać, żeby poza wszelką formą zajęć dodatkowych dziecko mogło po prostu być dzieckiem i częścią rodziny w jej "rodzinnym środowisku domowym" Gdyż nawet najbardziej wymyślne zajęcia czy aktywności dla niemowląt, i później dla starszych dzieci nie zastąpią ciepła domowego ogniska.

 

Pozdrawiamy -  Pływanie Szkrabów

Artykuły

Dowody naukowe na temat pływania
13 Lis 2014 14:59

Specjaliści coraz częściej wskazują na zalety takiej aktywności. Świadczą o tym między in [ ... ]

czytaj...
Pływanie i baseny
16 Lut 2016 12:12

czytaj...
Rękawki część 1
13 Lis 2014 15:03

Od dłuższego czasu wśród specjalistów nauki pływania, w tym również akt [ ... ]

czytaj...
Pływanie zimą - fakty i mity
13 Lis 2014 15:02

Tym razem rozprawiamy się z prawdami i mitami związanymi z uczęszczaniem na basen zimą. Ponad [ ... ]

czytaj...