Ile kursów należy zrobić? / Kiedy moje dziecko będzie pływać?


Jednym z pytań jakie często zadają rodzice to - "Ile kursów należy zrobić" lub kiedy moje dziecko będzie pływało.

Zanim odpowiemy na to pytanie warto jeszcze raz zdefiniować pojęcie pływania niemowląt.

Zwykliśmy używać form typu: Pływanie Szkrabów, pływanie niemowląt i małych dzieci, lub szkoła pływania dla niemowląt ( czasem niemowlaków i dzieci)

W rzeczywistości w literaturze fachowej nosi nazwę: WCZESNA ADAPTACJA DO ŚRODOWISKA WODNEGO.

Niestety takie określenie jest mało wymowne i nieznane, stąd używanie potocznej i bardziej nośnej nazwy - pływanie niemowląt lub szkoła pływania niemowląt.

Gdy używamy prawidłowej nazwy znika pojęcie pływanie, więc zazwyczaj znikają pytania tego typu "Kiedy moje dziecko będzie pływać"

Kursy są rozpisywane na cykle 10 zajęciowe.

Nie ma określonej ilości kursów, gdyż dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie, i w innym czasie zaczną być całkowicie samodzielne w wodzie (czytaj będą umiały pływać).

Najbardziej świadomym podejściem jest traktowanie takich zajęć jak rekreacji ruchowej.

Zajęcia dla dziecka na basenie to świetna forma spędzania wolnego czasu.

Powinna być traktowana jak fitness dla dorosłych. Każdy dorosły wie, że forma i sylwetka się utrzymuje, gdy ciągle o nią dbamy, oraz spada gdy przestajemy.

Podobnie jest tutaj. Zajęcia dla dzieci na basenie są ich formą rekreacji. Układ nerwowy rozwija nowe połączenia nerwowe i doskonali je w procesie wielokrotnego powtarzania.

Gdy zaprzestajemy uczęszczania na basen, zanika stymulacja, a układ nerwowy "odcina" te połączenia z których nie korzysta.

Po kilku miesiącach od takiego kursu dla niemowlaków i małych dzieci

pozostaje jedynie miłe wspomnienie i pamiątka w postaci dyplomu na ścianie.

Kontynuowanie zajęć do około 3-4 roku życia pozwala nam jako instruktorom podążanie za możliwościami rozwojowymi dziecka.

Jest to wiek w którym jest możliwe samodzielne pływanie przez dziecko (o ile współpracuje i jest odpowiednio dojrzałe emocjonalnie).

Oczywiście są metody uczenia tak aby dziecko pływało już w wieku dwóch lat (ale niespotykane w naszych rodzimych warunkach).

Wraz z rozwojem dziecka stawia ono coraz to nowe wyzwania, a co za tym idzie podnoszenie stopnia trudności i samodzielności wykonywanych zadań.

Często obserwujemy rodziców, którzy po jednym lub nawet 3 kursach znikają z zajęć pływania, natomiast gdy spotykamy ich na basenie to obserwujemy jak z dziećmi 2 - 3 letnimi robią te same zadania

ruchowe i na tym samym poziomie trudności co wówczas gdy dziecko miało 6-9-12 miesięcy.

 Takie podejście nie wnosi niczego poza oswojeniem z wodą.

Dlaczego ?

Ponieważ układ nerwowy nie otrzymywał nowych bodźców, (trudności) które dziecko musi pokonywać ucząc się i rozwijając i świetnie bawiąc jednocześnie.

Zajęcia dla dzieci zazwyczaj są prowadzone w odpowiednich grupach dopasowanych do wieku i umiejętności.

W praktyce jednak grupy te są mocno przemieszane, ze względu na różną szybkość z jaką dzieci uczą się doskonalą technikę pływania, czy też inne uproszczone formy ruchowe.

Zadaniem instruktora jest aby wyłapywać bieżący poziom dziecka i dopasować ćwiczenia i zabawy w taki sposób aby były zmodyfikowane do możliwości dziecka.

 

Zajęcia dla niemowląt czy warto? Dlaczego właśnie zajęcia na basenie. ?

W pierwszych latach życia dziecko rozwija się najintensywniej .

Zajęcia dla niemowląt cieszą się coraz większą popularnością.
Łatwy dostęp do wiedzy traktującej o wszechstronnym rozwoju dziecka stał się powszechny dzięki szkołom pływania, sztuk walki, klubów piłkarskich i sportowych.
 Bez większego znaczenia jest z jakiej formy aktywności korzystamy.

Czy jest to szkoła pływania, czy inna forma zajęć dla niemowląt, wszyscy fachowcy są zgodni co do jednego.
W pierwszym okresie życia dziecko rozwija się najintensywniej.
 Mówiąc ściślej najintensywniej i najszybciej rozwija się układ nerwowy.
Jego przyrost ilościowy i jakościowy zależy od stymulacji dziecka w okresie od urodzenia, przez okres niemowlęcy, po niemowlęcy aż do około 5-6 roku życia.
W późniejszym okresie następuje już głównie doskonalenie zasobów, w które zostało wyposażone dziecko w pierwszym okresie życia.

Niewiele jednak jest aktywności fizycznych, które tak wszechstronnie, i bezpiecznie rozwijają dzieci , jak zajęcia na basenie.

Dlaczego właśnie basen?

Zajęcia dla niemowląt i małych dzieci na basenie można rozpocząć już od 3 mc życia ( czasem wcześniej).
W naszym mniemaniu wyższość tych zajęć nad innymi polega na tym iż środowisko wodne wymusza na dziecku zupełnie inny sposób reagowania niż w środowisko lądowe.

Dzieje się tak głównie dlatego, że na co dzień układ nerwowy przyzwyczajony jest do grawitacji oraz do trwałego podporu (tzn. ciało dziecka łapie równowagę opierając się o podłogę lub inne ciała stałe).

Woda  poprzez swoje falowanie i wyporność znosi te właściwości i zmusza niemowlę i małe dziecko do wypracowania nowych sposobów radzenia sobie w sytuacji trudnej.
(W ten sposób kształtuje równowagę, która wraz z poprawą czucia głębokiego  mięśni, wpływa na koordynację ruchową. 

Zajęcia dla niemowląt na basenie mają również nieoceniony wpływ  na rozwój sfery intelektualnej i emocjonalnej dziecka. Jednak te sfery z powodzeniem można rozwijać również za pomocą form aktywności dostępnych na stałym lądzie.

Środowisko wodne jest naturalnym środowiskiem dla niemowląt dlatego stanowią dodatkowy atut. Maluchy chętnie pluskają się i bawią jednocześnie wszechstronnie się rozwijając .

Każda znana nam Szkoła Pływania dla niemowląt i małych dzieci korzysta nie tylko z walorów samej wody, co również szerokiej gamy kolorowych pomocy i przyborów, które stanowią świetnie uzupełnienie do stymulacji wszystkich zmysłów Malucha.

Nie od razu Rzym zbudowano.

Oswajanie z wodą i nauka wymaga czasu warto aby ją traktować jak rekreację i nastawić się na kilkuletnią współpracę. Tylko takie podejście pozwoli w przyszłości uzyskać pełną satysfakcję z efektów zajęć na basenie.

Nauka pływania to etapy zależne od zdolności i dojrzałości dziecka.

W pierwszym okresie oczywistym jest iż nie tyle uczymy pływać, co adaptujemy dzieci (oswajamy) ze środowiskiem wodnym.
Nauka pływania przychodzi nieco później (około 3-4 roku życia w zależności od dojrzałości dziecka) i jest naturalną kontynuacją zabawy w wodzie.

Pamiętajmy jednak, że zajęcia dla niemowląt to tylko część aktywności dziecka i warto pamiętać, żeby poza wszelką formą zajęć dodatkowych dziecko mogło po prostu być dzieckiem i częścią rodziny w jej "rodzinnym środowisku domowym" Gdyż nawet najbardziej wymyślne zajęcia czy aktywności dla niemowląt, i później dla starszych dzieci nie zastąpią ciepła domowego ogniska.

 

Pozdrawiamy -  Pływanie Szkrabów